Recenze: Jiří Kraus - "Člověk mluvící"

Napsal Petr Dvořák (») 22. 7. 2013, přečteno: 3380×
jri-kraus-clovek-mluvici-obalka.jpg

Nakladatelství LEDA v roce 2011 vydalo knihu „Člověk mluvící“ od našeho předního odborníka na rétoriku profesora Jiřího Krause. Není to kniha odborná, nýbrž popularizační, určená pro širokou veřejnost. Je dobrá? Pojďme se na ni krátce podívat.

„Člověk mluvící“ možná nezaujme svojí obálkou, ale přítomnost dvou CD vzbudí čtenářovu zvědavost. Zvukové nahrávky jsou srdcem knihy. Obsahují ukázky smyšlených řečnických situací. Namluvili je Oldřich Kaiser a Jiří Lábus. Patnáct kapitol je potom věnováno komentáři k těmto ukázkám. V krátkých esejích se dozvíte něco o tom, co je to rétorika, o politických projevech, odborných přednáškách, asertivitě, stylu, zábavních pořadech i korespondenci. Témata jsou pestrá a střídají se v rychlém sledu. Kniha je napsána čtivě a lehkým stylem. Autor je nejen erudovaný, ale přichází místy i s trefnými postřehy.

Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykl na fakt, že nahrávky jsou podané jako karikatury skutečných situací. Kaiserův a Lábusův hlas mám spojené s (obvykle špatnými) komediálními výstupy, takže jsem si z toho, jak přehrávají, zpočátku rval vlasy. Sám autor knihy ale přiznává, že nahrávky byly zamýšleny jako katalog přehnaně špatných příkladů. Cílem má být upozornit čtenáře na to, jakých chyb se vyvarovat. Přesto se neubráním dojmu, že angažmá méně známých herců by knize spíše prospělo.

Pokud hledáte systematický úvod do rétoriky, musíte sáhnout po jiné publikaci. Informace, které se z knihy dozvíte, jsou sice zajímavé, ale poněkud útržkovité. Kvalitní, popularizačně laděnou učebnici rétoriky s příklady z našeho kulturního prostředí bychom přitom potřebovali, a je škoda, že ji profesor Kraus zatím nenapsal. Na druhé straně je třeba ocenit, že se nejedná o pouhou řečnickou příručku. V záplavě knih, které člověka učí, jak druhé utlouct argumenty nebo obalamutit, je „Člověk mluvící“ příjemným překvapením, a poskytuje vyvážený pohled na to, co se při rozhovoru vlastně děje.  

I přes výše zmíněné slabiny je kniha profesora Krause zdařilá. Představuje ideální čtení k vodě pro ty, kteří se chtějí dozvědět něco o mezilidské komunikaci a snad i trochu rozvinout své řečnické dovednosti. Jen bude potřeba vytáhnout z šuplíku přenosný CD přehrávač, protože bez přiložených nahrávek je zážitek z ní sotva poloviční.

**** skvělá kniha, ze které jsem nadšený a rozhodně ji doporučuji

*** nadprůměrná, zdařilá kniha, stojí za přečtení

** podprůměrná kniha, zřejmě nejde o můj šálek kávy

* špatná kniha, které se raději vyhněte

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel osm a tři