Hans Rosling - špičkový komentátor statistických zápasů

Napsal Petr Dvořák (») 21. 11. 2012, přečteno: 1120×
rosling1.jpg

K demografickým statistikám mám záporný vztah. Opravdu mě má zajímat, co si do nákupního košíku nacpe při návštěvě supermarketu průměrný občan české republiky, kolik díky svým stravovacím návykům průměrně váží a jaká je průměrná frekvence jeho vyměšování? Ze statistických údajů navíc vyplývá, že se v mnoha parametrech odchyluji od zdravého průměru a že jsem tedy abnormálním, podivínským jedincem.

Hans Rosling mě nicméně přesvědčil, že přednáška o nových demografických trendech může být zábavnější než sledování fotbalového zápasu. Rosling právem patří mezi nejoblíbenější řečníky na mezinárodní konferenci TED. Na první pohled nudná statistická data ožívají pod jeho rukama.

Hans začínal svoji kariéru jaké lékař v Africe, kde hledal příčiny a způsob léčby vzácné paralytické nemoci. V současnosti je profesorem na švédském Karolinska Institute a zabývá se problematikou rozvojových zemí. Snaží se vyvrátit mylné představy, které má většina lidí ze západu o třetím světě. Za tímto účelem vyvinul unikátní software na přehledné zobrazování statistických dat Gapminder.

Za svoji oblíbenost na TEDu vděčí Hans především svému energickému, nesmírně živému projevu. Nejen, že má co říci, ale hlavně ví, jak to říci. Mění hlasitost i rychlost hlasu, v důležitých momentech udělá pauzu. Z jeho slov vyzařuje nadšení pro věc. Vypadá, že ho prezentování opravdu baví, a svoji energii dokáže přenést na diváky. Ve chvíli, kdy vysvětluje své grafy, působí jako sportovní komentátor, a z pohybu teček na ploše grafu se stává napínavé střetnutí (např. http://www.ted.com/talks/hans_rosling_asia_s_rise_how_and_when.html - od 5:30). Hans také používá otevřená, rázná gesta ve chvíli, kdy chce něco zdůraznit. Jeho prezentace jsou často plné osobních příběhů a humoru (nebojí se udělat si legraci sám ze sebe) a publikum si je skvěle užívá. Představte si na jeho místě člověka, který by nehybně stál za řečnickým pultíkem a monotónně předčítal text své přednášky. V takovém případě by nezbylo nic jiného než zapnout MP3 přehrávač a pokusit se za zvuků písničky „Statistika nuda je…“ ponořit do blaženého spánku.

Hans dokáže své posluchače vždy něčím překvapit. Prezentující často používají laserová ukazovátka, pokud potřebují přivést pozornost posluchačů k určitým údajům na slajdech. Hans si místo toho přinese dva metry dlouhé, „plně recyklovatelné“ dřevěné ukazovátko a mává s ním s bravurou zkušeného šermíře. Nespoléhá se jen na slajdy, ale bere si s sebou na scénu názorné pomůcky. Ví, že obrázky, fotografie, modely a skutečné věci jsou často účinnějším nástrojem přesvědčování než pouhá slova, protože si díky nim posluchači dokáží jasně představit, o čem přednášející hovoří. Když v roce 2010 přednášel v Cannes o populačním růstu, využil slajdy pouze k promítání časových údajů a své hlavní myšlenky demonstroval pomocí barevných plastikových krabic (každá znázorňovala jednu miliardu lidí) a několika modelů. Jednoduché a přitom nesmírně působivé.

Není divu, že Garr Reynolds označil Hanse Roslinga za „Mistra Jedi“ v prezentování. Řečnickému umění se nejlépe naučíte sprostým kopírováním vynikajících řečníků. Jsem přesvědčený, že starý Mistr Jedi nás může hodně naučit. Neváhejte a podívejte se na jeho přednášky (většina je k dispozici s českými titulky): http://www.ted.com/speakers/hans_rosling.html

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel pět a jedna