Co říci po katastrofě I. – Projev, který nebyl

Napsal Petr Dvořák (») 8. 5. 2015, přečteno: 1731×
apollo-11-first-step.jpg

Od lídrů se očekává, že po katastrofě nebo porážce dokáží své lidi povzbudit a pomohou jim najít smysl v prožitém utrpení. Vyžaduje to bezesporu takt, sociální inteligenci a cit pro situaci. Co říci poté, kdy při práci na stanoveném úkolu přijde někdo o život? Jak na situaci zareagovat? Jak to, co se stalo, vysvětlit? V této sérii článků se chci podívat na to, jak se s tímto úkolem vypořádali tři moderní lídři, prezidenti USA. V každém z prvních tří článků je popsán a přeložen jeden smuteční projev, se kterým prezidenti po katastrofě vystoupili. Poslední článek bude věnován srovnání projevů a jejich analýze.

Katastrofy, kterými se budu zabývat, se staly během kosmického programu, velkolepého, ale riskantního podniku, ve němž mezi sebou světové mocnosti soupeřily o vliv za hranicemi zemské atmosféry. Nebezpečí si vybralo svoji daň. Ronald Reagan tak musel vystoupit před národem šokovaným explozí raketoplánu Challenger, a  po nehodě dalšího raketoplánu, Columbie, pronesl smuteční projev G.W. Bush. Začneme ale poněkud neobvykle – katastrofou, která se nikdy nestala.

V červenci roku 1969 člověk poprvé stanul na cizím kosmickém tělese. Po dnech a hodinách napětí se podařilo přistát na Měsíci, projít se po jeho povrchu a bezpečně se vrátit na zem. Prezident Nixon si mohl oddechnout – smuteční řeč, kterou měl připravenou v případě, že by se astronautům nepodařilo z měsíce vzlétnout, mohla zůstat v šuplíku. Teprve o třicet let později se objevila na veřejnosti.

První pokus o přistání na Měsíci byl samozřejmě velmi riskantní. Pokazit se mohlo téměř cokoli. Asi měsíc před plánovaným přistáním NASA kontaktovala Williama Safira, autora prezidentových projektů. Safire měl připravit proslov pro případ, že by posádka lunárního modulu na Měsíci zahynula.  Jednalo se o poměrně unikátní situaci, protože podobné dopředu připravené projevy u ostatních misí Apollo nejsou známé.  V Bílém domě byl také stanoven postup, jak veřejnost s nehodou seznámit. První měl Nixon telefonicky kontaktovat manželky astronautů, poté měl vystoupit se Safirovým projevem. Kdyby posádka nezahynula hned, ale nepodařilo se jí odstartovat, tak by po projevu NASA přerušila s astronauty komunikaci a muži by tak byli necháni napospas svému osudu. Po nějakém čase by jim došel kyslík. Díky bohu, že se tento černý scénář nenaplnil.

Originál projevu naleznete na stránkách National Archives, jeho překlad1  je níže:

http://www.archives.gov/presidential-libraries/events/centennials/nixon/images/exhibit/rn100-6-1-2.pdf

Osud tomu chtěl, že muži, kteří vyrazili na Měsíc, aby ho v míru prozkoumali, na jeho povrchu už navždy v míru spočinou. Tito stateční muži, Neil Armstrong a Buzz Aldrin, vědí, že není žádná šance na jejich záchranu. Ale vědí také, že v jejich oběti se skrývá pro lidstvo naděje.

Tito dva muži položili své životy za ten nejušlechtilejší lidský cíl: hledání pravdy a porozumění.

Jejich rodiny a přátelé za ně budou truchlit, celý národ bude truchlit,  lidé na celém světě  budou truchlit. Budou oplakáni i Matičkou Zemí, která se odvážila vyslat dva své syny do neznáma.

Díky jejich průzkumné cestě lidé po celém světě cítí jako jeden člověk, jejich oběť utužila lidské bratrství.

V dávných časech se lidé dívali na oblohu a vidli v souhvězdích své hrdiny.

Dnes se tam díváme i my, ale naši hrdinou jsou z masa a kostí.

Ostatní je budou následovat, a bezpečně se vrátí domů. Lidstvo se nezřekne objevitelských cest. Ale tito muži byli první, a zůstanou na předních místech v našich srdcích.

Každý , kdo se v noci podívá vzhůru k Měsíci, bude vědět, že tam někde je kousek jiného světa, který bude navždy patřit lidem.

Poznámky:

1 – vychází z anglického originálu s přihlédnutím k překladu otištěnému v článku Pavla Kasíka (2012)

Použitá literatura:

Nye, James, What if the moon landings had failed? The poignant and moving speech that President Nixon would have delivered if Apollo 11 astronauts had not come home, Mail Online, 26 August 2012. Získáno z: http://www.dailymail.co.uk/news/article-2193732/President-Nixon-The-moving-speech-delivered-Apollo-11-astronauts-return.html

Kasík, Pavel. Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa. IDnes.cz, 24. července 2012. Získáno z: http://technet.idnes.cz/apollo-11-na-mesici-armstrong-a-aldrin-pohrbeni-zaziva-p0i-/tec_vesmir.aspx?c=A120724_072853_tec_vesmir_pka

Redd, Nola Taylor, What If Apollo 11 Failed? President Nixon Had Speech Ready, Space.com, July 22 2014. Získáno z: http://www.space.com/26604-apollo-11-failure-nixon-speech.html

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel třináct a šest